Jak to w końcu jest na tych studiach informatycznych?
Jeszcze kilka tygodni temu tegoroczni maturzyści bawili się na zabawach studniówkowych, a za kilka miesięcy staną przed najważniejszą decyzją w życiu czyli wyborem kierunku studiów. Wiele osób pewnie zdecyduje się na kierunki techniczne w tym na informatykę, gdyż to właśnie branża IT rozwija się najszybciej i nic nie wskazuje na to żeby miało się coś tutaj zmienić. Jako student informatyki postaram się więc rozwiać wszystkie fakty i mity na temat studiowania tego kierunku.
Informatyka to jeden z łatwiejszych kierunków do ukończenia
Czy informatyka jest łatwa do ukończenia? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób zwarzywszy na to iż w szkołach lekcje informatyki są postrzegane przez uczniów jako luzackie zajęcia podczas których można zrobić zadania na inne przedmioty lub przygotować się do kartkówki na kolejnej godzinie. Ze względu na takie podejście do nauk komputerowych w Polskim systemie szkolnictwa wiele osób wybiera właśnie ten kierunek studiowania myśląc, że przez studia przejdą szybko i bezboleśnie. Jednak już w pierwszych dniach października okazuje się iż jest to całkowicie mylne pojęcie. Zajęcia z matematyki która nie jest już taka prosta jak w szkole średniej oraz milion programów do napisania w różnych technologiach spędzają sen z powiek nawet najlepszym studentom na roku, którzy wcześniej mieli okazję ukończyć technikum informatyczne. Co ciekawe to właśnie przedmioty komputerowe z biegiem czasu sprawiają coraz większy problem. Programowanie na studiach nie jest takie proste jak mogło by się wydawać, mamy tutaj jednoczenie kilka języków, a programy który należy napisać są tak skomplikowane, że na przykład programowanie strukturalne nie wchodzi kompletnie w grę, a nawet gdybyśmy chcieli napisać w ten sposób jakąś aplikację to i tak nie zostanie ona uznana ze względu na wymagania implementacyjne, które narzucają stosowanie technik programowania zorientowanych obiektowo. Bardzo szybko okazuje się również, że dobra znajomość obsługi debugera jest niezbędna, a nasze stare nawyki dotyczące pisania programów należy wyrzucić do kosza. Do tego kiedy dojdą jeszcze algorytmy, na temat których w Internecie mało co można znaleźć robi się naprawdę ciekawe i bardzo szybko okazuje się, że trzeba się uczyć dosłownie 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Tak naprawdę to studia informatyczne są jednym z trudniejszych kierunków i nie jest łatwo je skończyć jeżeli oczywiście będzie się olewało naukę. Trzeba nastawić się na ciężką pracę, ale za to po można liczyć na dobrą i pewną pracę.
Nauka informatyki to tak naprawdę nauka obsługi systemu Windows
Nic z tych rzeczy. Na przedmioty informatyczne składają się na przykład: Programowanie, Wstęp do Informatyki, Metody Programowania, Algorytmy i Struktury Danych gdzie tak naprawdę poruszane są zagadnienie z zakresu matematyki czyli algorytmika oraz programowania gdzie poznaje się na przykład zasadę działania abstrakcyjnych struktur danych, interfejsów, polimorfizmu itd. Są to zagadnienia bardzo skomplikowane i wiele osób sobie z nimi po prostu nie radzi. Na studiach informatycznych uczymy się „prawdziwego” programowania, a nie klepania kodu. W końcu nie może być takiej sytuacji, że programista legitymujący się ukończonymi studiami wyższymi nie wiek jak coś zrobić i nie jest nawet w stanie znaleźć informacji na ten temat w Internecie. Programista poza znajomością różnych technologii musi wiedzieć w jaki sposób działa taki, a taki algorytm jak go zaimplementować lub w jaki sposób używa się na przykład cyklicznej listy dwukierunkowej oraz jak ją zaimplementować w dowolnym języku programowania. Są to rzeczy, które wymagają naprawdę ciężkiej pracy i nie da się tego nauczyć w rok czy dwa ale potrzeba na to co najmniej kilku lat.
Informatyka to tylko programowanie
Oczywiście, że nie! Na studiach informatycznych poza przedmiotami programistycznymi są również inne z zakresu nauk komputerowych na przykład systemy operacyjne czy bazy danych co prawda wszystko to jest związane z powszechnie rozumianym programowaniem ale na zajęciach tych poznaje się również inne ciekawe zagadnienia jak choćby obsługę systemu Linux za pomocą wiersza poleceń lub tajniki zarządzania serwerami. Co więcej na przykład przy wyborze specjalizacji związanej z grami komputerowymi studenci uczą się projektowania map oraz innych elementów, które możemy spotkać w grach video.
Informatyka to nie matematyka
To jest chyba największa bzdura jaką kiedykolwiek słyszałem! Bez matematyki w informatyce nie jesteśmy w stanie nic zrobić! Wszystko, nawet najprostsze programy oparte są o wzory matematyczne czy logikę Boolea. Algorytmy to czysta matematyka, a bez tego elementu nie jesteśmy w stanie posortować danych, wyświetlać komunikatów o szacunkowym czasie pobierania jakiegoś pliku czy choćby obsłużyć poruszanie danej postaci w grach komputerowych, co jest przecież oparte o kartezjański układ współrzędnych. Bez matematyki w programowaniu nie mogło by właściwie nic istnieć, ba nie moglibyśmy nawet włączyć komputera! W wielkim skrócie można stwierdzić nawet, że języki programowania to tak naprawdę zbiór reguł i definicji umożliwiający zapisywanie działań matematycznych w formie zrozumiałej dla komputera.
Komputer tak naprawdę umie tylko dodawać
Wiele osób pewnie myśli, że dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie czy potęgowanie to naturalne działania które bez większego problemu są wykonywane przez komputery. Nic z tych rzeczy! Wszystko to opiera się na dodawaniu, na przykład odejmowanie to tak naprawdę dodawanie liczby ujemnej, a mnożenie to kilka dodawań. Języki programowania wysokiego poziomu mają w sobie zaimplementowane różne algorytmy umożliwiające wykonywanie mnożenia, dzielenia, potęgowania czy pierwiastkowania ale kiedy programuje się w językach niskopoziomowych na przykład w Asemblerze takich bajerów już nie ma.
Programowanie w pracy zdecydowanie różni się od programowania na studiach
Na studiach informatycznych studenci uczą się programować poznając różne konstrukcje, typy danych czy techniki programowania. Często więc wymagania implementacyjne jakiegoś zadania na przykład zmuszają studentów do implementacji własnego algorytmu obsługującego stos podczas gdy normalnie wystarczy tylko jeden import i mamy cały szereg gotowych metod i klas. Pisanie aplikacji na uczelni różni się więc od tworzenia oprogramowania w firmach komputerowych. Na studiach jest zdecydowanie trudniej ale tylko dlatego, żeby potem w pracy było łatwiej. Jak już wcześniej wspomniałem ukończenie tego kierunku nie jest wcale takie proste.
Język angielski to podstawa
Wszyscy, którzy mieli już do czynienia z informatyką pewnie zdążyli się przyzwyczaić, że angielski jest w tej branży obecny właściwie wszędzie. Na pewno będzie tak jeszcze przez długi czas no chyba, że wyprze go Chiński ;-)
” Języki programowania wysokiego poziomu mają w sobie zaimplementowane różne algorytmy umożliwiające wykonywanie mnożenia, dzielenia, potęgowania czy pierwiastkowania ale kiedy programuje się w językach niskopoziomowych na przykład w Asemblerze takich bajerów już nie ma.” -> Chyba słabo przykładałeś się do asm, instrukcje np mnożenia zaimplementowane są na poziomie sprzętowym w większości architektur ;)
Hmm czytam i czytam i sama nie wiem co powinnam zrobić. W tym roku matura, programuję od kilku lat i zastanawiałam się w sumie żeby szukać pracy a jednocześnie robić informatykę na wsb.pl – oni mają studia inżynierskie studia i stopnia – http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia – czy myślisz, że to dobre rozwiązanie, czy lepiej sobie odpuścić informatykę jako taką, skoro ogarniam programowanie i komputery i próbować zdobyć inżyniera na jakimś innym ścisłym kierunku, który uzupełniałby się z tym co robię teraz?
Hmm, raczej ciężko jest jednocześnie pracować i rozpoczynać studia informatyczne. Moja rada jest taka, żeby obecnie skupić się na maturze, matematyce i informatyce (jeśli piszesz) oraz języku angielskim. Proponuję rekrutować się na jakąś „sensowną” uczelnie i pracy szukać na wakacje po 2 roku ew. niepełny etat na 3 rok. Na studiach nauczysz się dużo rzeczy o których teraz nawet nie masz pojęcia, a dzięki temu będzie łatwiej znaleźć Ci pierwszą pracę.