Jaki wybrać telefon do testowania aplikacji mobilnych?
Ostatnio na blogu dużo piszę na temat mobile, a dokładniej programowania aplikacji mobilnych. Temat ten jest niezwykle interesujący bowiem zmiany jakie zachodzą na rynku IT coraz bardziej marginalizują tradycyjne komputery PC, a nawet laptopy właśnie na rzecz urządzeń mobilnych, które mamy zawsze przy sobie. Pojęcie „mobile first” jeszcze nigdy nie miało takiego znaczenia jakie ma dzisiaj. Trend ten szczególnie widać w różnego rodzaju sklepach z elektroniką konsumencką. Zarówno w tych tradycyjnych jak i internetowych gdzie znajdziemy całą masę smartphone’ów w zasadzie nie wiadomo czym różniących się od innych. Czasami jest to jedynie cena, a czasami… no właśnie, co?
Wracając jednak do tematu programowania aplikacji mobilnych, a dokładnie ich testowania to jak wiemy przynajmniej w 99% przypadkach wystarczy nam do tego zwykły emulator. Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy nasze oprogramowanie jest już na tyle rozwinięte, że wypadało by sprawdzić je bardziej dokładnie na fizycznym urządzeniu. Tutaj nasuwa się więc pytanie – jaki telefon wybrać?
Moim zdaniem najlepszym wyborem byłby tutaj smartphone z tak zwanym „czystym” Androidem pozbawionym różnego rodzaju nakładek. Nie wszyscy jednak chcą kupować trochę już stare Nexusy lub sprowadzać z zagranicy niedostępne w Polsce Pixele. Można by rzecz, że sytuacja jest trochę patowa. Z pomocą przychodzi nam jednak spisana przez wielu na straty firma Nokia, która z impetem próbuje powrócić do dawnej świetności.
Nowy flagowiec – Nokia 8
Nokia 8 to jeden z niewielu smartphone’ów, który pracuje pod kontrolą czystego Androida prosto od Google. Telefon ten miał premierę w 2017 roku więc jego specyfikacja techniczna również nie jest zła – zwłaszcza kiedy porównamy ją np. z Nexusami – „najnowszymi” dostępnymi w Polsce telefonami bez zbędnych nakładek producentów i śmieciowych aplikacji.
Urządzenie to zostało wyposażone w całkiem spory ponad 5 calowy ekran LCD, co ciekawe jest ona bardzo dobrze oceniany przez wielu recenzentów zajmujących się tą tematyką. Mimo swoich rozmiarów (151,5 x 73,7 x 7,9mm) waży on zaledwie 160 gram, a jego obudowa został wykonana ze stopu aluminium. Smartphone będzie więc odporny na różnego rodzaju uszkodzenia jakie mogą się pojawić w przypadku jego plastikowych odpowiedników.
Z punktu widzenia programisty ważną kwestią są parametry podzespołów odpowiedzialnych za wydajność. Tutaj również nie ma na co narzekać, popularny we flagowcach procesor Qualcomm Snapdragon 835 oraz 4GB pamięci ram dają naprawdę potężnego kopa zielonemu robocikowi. Wszystko też zasilane jest całkiem pojemną baterią. Dodatkowo do dyspozycji mamy aż 64 GB pamięci flash. Myślę, że taka ilość wystarczy chyba każdemu ;)
Wielki powrót Nokii
Jeszcze nie tak dawno temu mieliśmy przyjemność oglądać telefony z serii Lumia wyposażone w mobilny system Microsoftu, który jak się później okazało był całkowitym niewypałem. Po tych wydarzeniach ostatnia deska ratunku jakiej chwycił się upadający Fiński gigant okazała się kotwicą, która można by rzec na dobre zatopi legendę.
Duże korporacje mają jednak to do siebie, że naprawdę ciężko je zamknąć, a na pewno nie da się tego zrobić przez chwilowy brak pomysłów czy też „przespanie” zmian na rynku elektroniki użytkowej. Efekty tego możemy podziwiać dzisiaj, rok po wielkim powrocie Nokii na Polski rynek. Cztery ciekawe smartphony – Nokia 3, Nokia 5, Nokia 6 oraz wspomniana już wcześniej Nokia 8 sugerują, że przez najbliższy czas ta firma może sporo jeszcze namieszać.
Czas na zakupy….
Jeśli zdecydujecie się na zakup Noki 8 to polecam skorzystanie z różnego rodzaju kodów rabatowych jakie znajdziecie między innymi na portalu Kupon.pl. Urządzenie to znajdziecie również w sklepie NEONET.
Podsumowanie
Jak widać na Polskim rynku nie ma zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o telefony działające pod kontrolą czystego Androida. Wybór więc nie jest trudny, a dla programistów to właśnie taki sprzęt będzie najlepszy.
Czystego Andka mają też Motorole Moto G, Xiaomi Mi A1. Dobrym wyborem może też być OnePlus, który nazywany jest następcą dawnych Nexusów.