Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Aktualizacja zapisanych danych w SQL

Bardzo często zdarza się, że zapisane dane w bazie danych muszą zostać zaktualizowane. Przykładowo jeśli mamy tabelę przechowującą numery telefonów komórkowych do naszych klientów to wiadomo, że nikt przez całe życie nie korzysta z jednej karty SIM to też od czasu do czasu wymagane jest zaktualizowanie zapisanych danych. Nikt chyba nie chciał by tracić czas, na dzwonienie pod dawno nieaktualny numer?

Fot: Cory Doctorow, CC BY-SA 2.0.

Fot: Cory Doctorow, CC BY-SA 2.0.

SQL oferuje oczywiście specjalne mechanizmy, które umożliwiają przeprowadzenie szybko i sprawnie takiego zabiegu. Dane już zapisane w tabeli modyfikujemy za pomocą instrukcji UPDATE. Przyjrzyjmy się jej ogólnej składni:

Przykład:

W klauzuli SET możemy nie tylko podawać nową wartość, ale również używać wyrażeń arytmetycznych:

Oczywiście można również przeprowadzić aktualizację danych na podstawie wartości z innej tabeli:

Powyższe zapytanie pomnoży przez dwa wszystkie ceny produktów (z tabeli tab1) na temat których, zapisane są informację w tabeli tab2 (warunek podany po klauzuli WHERE będzie spełniony – w naszym przypadku będzie to jeden produkt).

UWAGA: Podanie w zapytaniu UPDATE warunku logicznego po WHERE służącego do jednoznacznej identyfikacji rekordów jest obowiązkowe!

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest