Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Złączenia tabel w SQL czyli odczytywanie danych z relacyjnej bazy danych

Złączenia naturalne (JOIN)

Pobierzmy teraz z naszej bazy danych informacje o pracownikach takie jak: imię, nazwisko oraz miasto zamieszkania. Jak wiemy miasto zamieszkania jest zapisane w osobnej tabeli więc będziemy musieli zastosować tutaj złączenie:

SELECT pracownicy.Imie, pracownicy.Nazwisko, miastoZamieszkania.Miasto FROM pracownicy JOIN miastoZamieszkania ON pracownicy.pracowincyID = miastoZamieszkania.miastoZamieszkaniaID;

Analizując powyższy kod należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • Przy pobieraniu danych z różnych tabel, nazwy kolumn zostały poprzedzone nazwami tabel w których się znajdują,
  • Natomiast w klauzuli FROM dodaliśmy informację o drugiej tabeli (zaraz po słowie kluczowym JOIN) oraz wskazaliśmy klucz jakim zostały połączone dane (fragment po słowie kluczowym ON).

Osoby, które przeczytały dokładnie artykuł „Podstawowa wersja zapytania SELECT w SQL (SELECT … FROM … WHERE …)” zorientowały się pewnie teraz, że operator JOIN ... ON, można zastąpić warunkiem WHERE. Oczywiście jest to technicznie wykonalne, ale taki sposób konstrukcji zapytań łamie standardy i powoduje trudne do wykrycia błędy.

Strony: 1 2 3 4

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest