Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

HTML podstawy

Znaczniki HTML

Znaczniki HTML to po prostu tekst znajdujący się pomiędzy ” < ” i ” > „. Nie są one wyświetlane przez przeglądarkę, lecz są przetwarzane, gdyż mają określone funkcje. Zastosowanie znacznika <b> oznacza pogrubienie, a dokładnie to początek pogrubienia, natomiast znacznik </b> oznacza koniec pogrubienia. Dlatego zdanie napisane pomiędzy tymi znacznikami zostanie pogrubione. Budowa znacznika HTML wygląda następująco:

<znacznik> ... </znacznik>

Lub:

<znacznik atrybut1="wartość1" atrybut2="wartość2"> ... </znacznik>

Znacznik HTML to zatem składnia języka HTML określająca co w danym miejscu należy zrobić lub co należy do danego miejsca zrobić.

Znaczniki HTML, można pisać dużymi lub małymi literami. Atrybuty i wartości także możemy pisać małymi i wielkimi literami. Wartości atrybutów nie musimy również pisać w cudzysłowach lub apostrofach. W ogóle możemy pisać wszystko bez niczego- na przykład <P AliGN=cEnTEr> . Natomiast język XHTML, nakazuje aby znaczniki, atrybuty oraz ich wartości były pisane małymi literami, a wartości dodatkowo muszą być umieszczone w cudzysłowach. W całym kursie stosujemy opis zgodny z XHTML.

Czasem znacznik może jednak przyjmować dodatkowe parametry, które nazywamy atrybutami. Taki znacznik, zamykamy tak samo, jak znacznik bez atrybutów.

<p align="right">To jest akapit tekstu wyrównany do prawego marginesu</p>
<p align="center">To jest akapit wyśrodkowany, czyli znajduje się w identycznej odległości od obu marginesów</p>
<p>To jest akapit tekstu wyrównany do lewego marginesu (czyli zawiera domyślne wyrównanie)</p>

W poprzednim przykładzie umieściliśmy trzy zdania. Wszystkie są objęte znacznikiem <p> , który oznacza akapit tekstu. Czyli każde zdanie zostanie wyświetlone w odrębnej linii, gdyż akapit zaczyna się zawsze od nowej linii.

Język HTML daje dużo swobody, jeśli chodzi o zamykanie znaczników. Niektóre znaczniki musimy zamykać, inne nie. Na przykład znacznik <p> nie musimy zamykać, gdyż nowe wystąpienie tego znaczniku, automatycznie zamyka poprzedni. W języku XHTML jest zupełnie inaczej. Tutaj należy zamykać wszystkie znaczniki, zgodnie z kolejnością w jakiej zostały zadeklarowane- czyli taki zapis: <p>tekst<i>tekst</p></i>jest niepoprawny, musi on wyglądać tak: <p>tekst<i>tekst</i></p>.

W pierwszym i drugim zdaniu do znaczniku <p> dodaliśmy atrybut „align” oraz nadaliśmy mu wartość, w pierwszym zdaniu „right”, a w drugim „center”. Atrybut „align” odpowiada za wyrównanie tekstu, natomiast wartość „right” odpowiada, wyrównaniu do prawego marginesu, a „center” wyśrodkowaniu.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest