Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Instalacja i konfiguracja WordPressa na własnym serwerze

Artykuł powstał przy współpracy z firmą hostingową www.internetum.com.

WordPress to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Z jego pomocą działają miliony stron internetowych, które razem wzięte odpowiadają za zdecydowaną większość ruchu w światowym internecie. Warto więc zastanowić się na poważnie nad wykorzystaniem tego oprogramowania do budowy swojej witryny internetowej.

Tych tych z was, którzy już podjęli decyzje skorzystania z darmowego i najpopularniejszego systemu CMS na świecie czyli WordPressa i nie wiedzą jak się do tego zabrać, zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Pobieranie odpowiednich plików

WordPress jest narzędziem open-soruce, tak więc jego kod źródłowy możemy pobrać bezpośrednio ze strony projektu na dysk swojego komputera. Aby to zrobić musimy udać się pod adres www.wordpress.org/download gdzie zawsze znajdziemy najnowszą wersję skryptu.

wordpress-org

Po kliknięciu przycisku „pobierz” na naszym komputerze zostanie zapisana paczka z kodem źródłowym WordPressa. Te pliki będziemy musieli następnie przesłać na serwer.

Wysłanie plików na serwer

Pobrane wcześniej pliki wyślemy na serwer WWW za pomocą protokołu FTP (ang. File Transfer Protocol). Aby to zrobić najpierw musimy zalogować się do panelu administracyjnego:

login-panel

Gdzie możemy odczytać dane dotycząca konta. Interesuje nas login, hasło, adres serwera FTP oraz port (domyślnie będzie to 21):

panel-administracyjny

Po przejściu do odpowiedniej opcji w panelu administracyjnym, mamy dostęp do poszukiwanych informacji:

dane-konta-ftp

Teraz możemy przejść do programu umożliwiającego import plików na serwer FTP. Ja do tego celu użyję darmowego narzędzia FileZilla (aplikacje tą dla systemu Windows/OS X/Linux możecie pobrać ze strony producenta: www.filezilla-project.org/download.php).

Po pobraniu i zainstalowaniu FileZilli uruchamiamy program i wprowadzamy odczytane wcześniej dane dostępu do serwera FTP:

logowanie-ftp-fz

Po kliknięciu przycisku „połącz” (ang. Quick connect) w oknie programu po lewej stronie zobaczymy listę plików znajdujących się na serwerze FTP, a po prawej zawartość wybranego katalogu z dysku naszego komputera:

Filezilla-okno

Na liście plików i katalogów po lewej stronie (1) odnajdujemy nasz katalog z pobranymi plikami WordPressa, a po prawej katalog w którym będziemy umieszczać pliki strony internetowej (w moim przypadku: www).

Teraz pozostaje zaznaczyć wszystkie pliki WP (1) i przeciągnąć na prawą stronę (2). FileZilla po chwili rozpocznie wysyłanie wszystkich zaznaczonych danych na serwer WWW (w zależności od szybkości łącza może to trochę potrwać):

FileZilla-wysylanie-plikow

Po zakończeniu wysyłania wszystkich plików, wpisujemy w przeglądarce adres naszej strony internetowej. Jeśli wszystko odbyło się poprawnie to powinniśmy zobaczyć kreator instalacji systemu WordPress:

wordpress-instalacja-1

Wybieramy więc odpowiedni język (np. Polski) i klikamy „Kontynuuj”.

W drugim oknie wyświetlił nam się komunikat informujący o tym, że w trakcie instalacji będziemy potrzebowali dane dostępowe do bazy MySQL. Wszystkie informacje odnajdziemy w panelu administracyjnym analogicznie jak robiliśmy to wcześniej.

Na początku wybieramy odpowiednią opcję w panelu administracyjnym:

baza-danych-panel-administracyjny

Następnie tworzymy bazę danych podając dowolną jej nazwę (oczywiście jeśli wcześniej ten krok nie został wykonany):

tworzenie-bazy

Tworzymy nowego użytkownika:

Nowy-urzytkownik-bazy-danych

I dodajmy go do wcześniej utworzonej bazy danych:

dodanie-urzytkownika-do-bazy

Uwaga: Zazwyczaj domyślnym adresem serwera bazy danych jest localhost (w przypadku wątpliwości zawsze można skontaktować się z administratorem).

Na końcu pozostaje wpisać wszystko w odpowiednie pola instalatora WordPressa (oczywiście powyższych kroków nie musicie wykonywać gdy baza danych została stworzona wcześniej i macie dane do logowania):

wordpress-instalacja-2

Jeśli poprawnie połączymy się z bazą danych ujrzymy taki komunikat:

wordpress-instalacja-3

Teraz możemy przejść do tworzenie naszej strony internetowej.

Wprowadzamy swoje dane…

wordpress-instalacja-4

…i po chwili zostajemy przekierowani do panelu administracyjnego WP. Gotowe! Teraz możemy zobaczyć swoją stronę WWW wpisując jej adres w przeglądarce internetowej.

wordpress-instalacja-5

Pora zabierać się za pisanie nowych artykułów ;-)

Artykuł powstał przy współpracy z firmą hostingową www.internetum.com.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest