Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jaki jest idealny komputer dla programisty?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki jest najlepszy komputer dla programisty? Na jakie parametry należy zwracać uwagę? Jaki wybrać system operacyjny? Pewnie kiedyś tam temat ten przewinął się u każdego zapalonego kodera. Na pewno wiele osób po paru miesiącach od dokonania zakupu stwierdziło, że trochę bardziej rozbudowało by swój sprzęt dodając więcej pamięci ram, bądź większy dysk SSD lub w ogóle wymieniło go z HDD na ten drugi. Nikt nie nie jest nieomylny, a ciągły rozwój technologii wymusza również rozbudowę komputerów, choć w ostatnich latach to znacznie wyhamowało, a długość życia sprzętów elektronicznych wzrasta z dnia na dzień. Jak więc wybrać mądrze?

Fot: Tranmautritam, CC0 License.
Fot: Tranmautritam, CC0 License.

Przede wszystkim jako programiści, powinniśmy się skupić na kilku podstawowych parametrach. Kluczowym jest tutaj wybór systemu operacyjnego – to ściśle zależy od tego, z jakimi technologiami będziemy pracować. Jeżeli będzie to .NET nie mamy wyboru, zostaje tylko Windows, jeżeli np. PHP, C++, Java czy Android to tutaj możemy wybierać między Windowsem, macOS’em oraz Linuxem, a z kolei w przypadku Swifta pozostaje nam tylko macOS. Kolejnym ważnym elementem jest ilość pamięci ram. Zasadniczo tutaj sprawa jest prosta im więcej, tym lepiej, jaka jest jednak granica? Na dysk twardy również warto zwrócić uwagę, a to niestety jest często pomijane przy rozważaniu decyzji o zakupie. Kolejnymi elementami jest ekran i procesor gdzie również warto chwilę się zastanowić.

System operacyjny

Jak pewnie zauważyłeś większość programistów korzysta z Maków, a co za tym idzie z macOS’a. Przyznam szczerze, że ja sam również korzystam z MacBook’a i jestem z tego wyboru bardzo zadowolony. To jednak nie oznacza, że Maki są najlepszym komputerem dla programisty. Ja wybrałem ten sprzęt dlatego, że nie programuję w .Net (a nawet gdybym miał do zrobienia jakiś projekt w tej technologii, to po pierwsze mam w domu drugi komputer z Windowsem, po drugie mogę sobie zainstalować Windowsa na Maku) więc naturalnym wyborem było to, żeby zaopatrzyć się w system, który funkcjonuje bezproblemowo i jednocześnie są na niego dostępne specjalistyczne programy dla developerów. Do wyboru tej platformy skłoniło mnie również to, że macOS ma wbudowany serwer Apache co w przypadku pracy nad projektami webowymi jest bardzo dużym ułatwieniem. Nie mniej, jednak jeśli jesteś zapalonym programistą C# i czujesz się jak ryba w wodzie korzystając z Visual Studio to wybór Maka nie będzie dla Ciebie najlepszy. Z drugiej strony, jeśli zamierzasz rozwijać się w kierunku programowania aplikacji mobilnych, a zwłaszcza tych działających pod systemem iOS to nie masz żadnego wyboru, komputer z logo nadgryzionego jabłka, tak czy owak, musi stanąć na twoim biurku.

Rozważyliśmy już kwestie Windowsa i macOS’a, a między tymi dwoma systemami stoi jeszcze jeden, czyli Linux. Co mogę o nim napisać? Chyba tylko tyle, że sprawia on dużo problemów przy konfigurowaniu różnych narzędzie programistycznych. Specem od Linuxa nie jestem i większej przygody z tym systemem nie miałem, próbowałem się kilka razy przekonać do Ubuntu, ale niestety nie wyszło. Co warto tutaj podkreślić to to, że korzystanie z tego systemu polecam naprawdę doświadczonym programistą, którzy na dodatek lubią sobie od czasu do czasu podłubać w różnych ustawieniach.

Pamięć RAM – której ciągle brakuje…

Temat związany z pamięcią operacyjną w komputerze jest tematem rzeką. Kiedyś pracowałem na laptopie wyposażonym w 2 GB ramu i było ok, ale dopóki nie zacząłem bawić się w programowanie aplikacji mobilnych pod Windows Phone’a (jak widać było to ładnych parę lat temu ;)). Odpalenie emulatora w Visual Studio wymagało od mojej maszyny przynajmniej 2 GB ramu, a co za tym idzie na działanie systemu operacyjnego nie pozostawało nic – trzeba było więc zaliczyć dodatkową wizytę w sklepie. Powiem szczerze, że w dzisiejszych czasach absolutnym minimum z minimum są właśnie 4 GB pamięci operacyjnej. Jest to dosłownie must-have, jeśli chcecie mieć mniej to nawet nie podchodźcie do odpalania zaawansowanych środowisk programistycznych, emulatorów itd. Warto jednak zaznaczyć, że te 4 GB nie zapewniają komfortowej pracy. Jeśli więc rozważacie zakup nowego komputera to polecam aby było to minimum 8 GB pamięci ram, a wersja z 16 będzie już idealna!

Dysk twardy

Jaki wybrać dysk twardy? Mniej pojemny SSD czy większy HDD? Moim zdaniem, mniej pojemny SSD z zaznaczeniem, że od razu dokupimy sobie dysk zewnętrzny gdzie będziemy zgrywać wszystkie duże pliki. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że nic nam nie da szybki procesor, dużo pamięci ram, jeśli cały system będzie wolno działał z powodu wolnego dysku. Jest to bardzo ważny element, który w dużym stopniu wpływa na wydajność komputera.

Procesor

Napiszę tak, obecnie na rynku mamy tak szybkie procesory, że w sumie nie wiem, nad jakim projektem programistycznym musielibyście pracować, żeby ich moc wam nie wystarczyła. Jedynie, na co warto zwrócić tutaj uwagę to na ilość rdzeni. Nawet tańsze jednostki są w 100% wystarczające do codziennej pracy więc nie ma tutaj żadnych obaw.

Ekran

Dobry monitor to podstawa przy programowaniu. Ja, jak pewnie większość z programistów preferuję pracę przy dwóch dużych monitorach (ewentualnie jednym małym od laptopa i drugim dużym), dzięki temu znacznie szybciej mogę wykonywać różne czynności, nie tracąc czasu na przełączanie się między oknami, wbrew pozorom jest to naprawdę spore ułatwienie. Najlepszy monitor do programowania to monitor, którego pionowa krawędź jest jak najdłuższa, mieści nam się wtedy sporo kodu co znacząco ułatwia pracę, mankamentem jest jednak to, że taki rozkład proporcji niezbyt nadaje się do innej codziennej pracy – trzeba więc znaleźć tutaj kompromis. Wyjściem z tej sytuacji mogą być zwykłe panoramiczne monitory z funkcją obrócenia. Co do rozdzielczości to wydaje mi się, że Full HD to absolutna podstawa, nie mniej, jednak jeżeli będziecie zaopatrywać się w laptopa, którego matryca ma nieco niższe parametry to nie skreślajcie takiego urządzenia od razu, wiadomo, że i tak siedząc przy biurku będziecie podłączać go do zewnętrznego monitora, a przy pracy na kanapie można wytrzymać z mniejszą rozdzielczością – tragedii nie będzie. Przy zakupie zwróćcie również uwagę na komfort pracy, wzrok jest najważniejszy i trzeba o niego zadbać w pierwszej kolejności.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Monitor dla programisty, jaki wybrać, na co zwracać uwagę?

Statystyki

Na koniec mały smaczek, jakich przeglądarek, systemów operacyjnych oraz rozdzielczości ekranu używają czytelnicy bloga StrefaKodera.pl?

Przeglądarka:

  • Chrome – 59,84%,
  • Firefox –  25,20%,
  • Opera – 5,55%,
  • Safari –  4,33%,
  • Internet Explorer – 2,13%,
  • Inne – 2,95%.

System operacyjny:

  • Windows – 78,71%,
  • Linux – 3,82%,
  • macOS – 3,52%,
  • Inne – 13,95%.

Rozdzielczość ekranu:

  • 1366×768 – 25,98%,
  • 1920×1080 (Full HD) – 21,70%,
  • 1280×1024 – 6,66%,
  • Inne – 46,66%.

Dane pochodzą z okresu 1.01-5.10.16.

Podsumowanie

Na rynku mamy dostępnych naprawdę sporo różnych konfiguracji komputerów, producenci kuszą nas przeróżnymi bajerami, lepszymi kartami graficznymi itd. Wybierając jednak komputer do pracy musimy postąpić rozsądnie, taki sprzęt będziemy przecież używać codziennie po parę godzin, jeśli więc dokonamy złego zakupu to będziemy się potem męczyć przez ładnych parę lat. Warto więc wszystko dokładnie przemyśleć. Jeśli macie jakieś pytania, coś jest niejasne lub chcecie podzielić się własnymi doświadczeniami to piszcie w komentarzach, mam nadzieję, że ten artykuł przyda się każdemu przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (11)

  • sdf pisze:

    „większość programistów korzysta z mac’ów” ?
    – ranking:

    Linux – 3,82%,
    macOS – 3,52%

    wniosek: bloga nie czytają tylko programiści, a na dodatek punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc chyba został nieco zniekształcony… ;)

    • lukas124 pisze:

      To nie do końca tak jest, ja np. programuję na maku, a na tego bloga wchodzę z innego komputera bądź telefonu (Android miał w tym rankingu ok. 14% – ale nie pisałem tego bo to system mobilny). Po drugie jeśli ktoś programuje w .NET to wiadomo, że nie używa maka, a również jest programistą, po trzecie ogólnie na świecie większość programistów używa maków, a jak wiadomo te komputery w Polsce nie są zbyt popularne ;)

  • Jarek pisze:

    Ja jestem starej daty i od kilku lat jadę na linuxie.Nie debian nie arch, ot ubuntu.Chyba podstawowa wiedza o linuxie i trochę podstaw konfiguracji jeszczy chyba nie boli.Koder to też informatyk :)
    Jeśli nie potraficie trochę pogrzebać we własnym sprzęcie,nawet z zainteresowania, to nie wiem co robicie w IT.
    Makos to tyż UNIX :P

  • F15 pisze:

    Myślę, że jednak warto mieć jakiś mocny procesor- na pewno mocniejszy niż Intel Core 2 Duo, który ja mam:P
    Nie mam problemu z IDE pokroju Eclipse, ale w momencie kiedy odpalam wirtualną maszynę procesor przestaje wydalać.
    Jestem też świeżym użytkownikiem Ubuntu i rzeczywiście może wymaga on miejscami odrobiny większego wysiłku, ale wsparcie w postaci forów internetowych i społeczności jest tak duże, że można poradzić sobie z wieloma problemami bez większych problemów.

    • Daniel Panachida pisze:

      Pamiętałeś żeby włączyć wirtualizację w BIOS-ie? Bez tego VM ma tylko jeden rdzeń procka do dyspozycji.

  • Damian Uziębło pisze:

    Pamiętam jak pisałem apkę w Androidzie na pracę magisterską to korzystałem z Android Studio który był zainstalowany na laptopie gdzie miał procesor i5 starszej generacji, dysk twardy HDD oraz 4 GB pamięci. Największy problem miałem z odpaleniem emulatora, gdyż powoli strasznie uruchamiał się oraz zacinał się. Środowisko Android Studio czasem też zacinało sie. Niedawno kupiłem nowy stacjonarny komputer z procesorem i5 najnowszej generacji (Skylake) oraz 16 GB ramów i dysk twardy SSD. Na tym komputerze Android Studio śmiga szybko, emulatory również szybko śmigają. Zero spowalniania, zacinania się. Ja uważam, że na pierwszym miejscu najważniejsze jest to aby mieć minimum 4GB pamięci a potem dysk SSD.

  • Paweł Gomola pisze:

    Wystarczy do programowania w Javie Celeron N3350?

  • Szymon pisze:

    Informatyka informatyką, ale podstawy ortografii warto byłoby znać, w 2016 było już w przeglądarce poprawianie błędów…

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest