Dla dzieci: Recenzja książki „Hello Ruby” – czyli wstęp do programowania….
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Sierra Madre trafiła do mnie książka pt. „Hello Ruby” kierowana do dzieci w wieku 4-8 lat. Powiem szczerze, że pierwszy raz w życiu mam styczność z książką o tematyce programowania kierowaną do tak młodych osób. Jak sami się pewnie domyślacie, na jej łamach próżno szukać jakiegokolwiek kodu Ruby, nawet prostego programu „Hello World!” ale nie o to tutaj w tym chodzi. Publikacja ta przede wszystkim ma nauczyć kreatywnego i logicznego myślenia przy rozwiązywaniu różnych ciekawych problemów (z punktu widzenia dorosłego może nawet trochę absurdalnych, ale w tym właśnie tkwi cały sens). Autorką „Hello Ruby” jest Linda Liukas – znana i ceniona programistka, a zarazem ilustratorka, kojarzona z zamiłowania do nauki programowania przez opowiadanie różnych historii (dla osób początkujących to zresztą najlepsza i najbardziej efektywna forma nauki). Jej książka „Hello Ruby” została znakomicie oceniona w USA i podbiła światowe rynki.
W dzisiejszym świecie coraz większą wagę przywiązuje się do programowania, nie bez kozery „kodowanie” nazywane jest „trzecim językiem”. Olbrzymi postęp technologiczny jaki dokonuje się z dnia na dzień zmusza każdego z nas do zrozumienia w jaki sposób działają komputery, a przede wszystkim zainstalowane na nich oprogramowanie. Kto miał okazję dorastać w czasach w których dostęp do sprzętu elektronicznego nie wspominając już o internecie był ograniczony ten wie jak trudno jest później przystosować się do zmian które dokonują się dosłownie na naszych oczach. Informatyka zrewolucjonizowała nasze życie w każdym jego aspekcie, gdzie się nie obrócimy mamy do czynienia z nowymi technologiami. Warto więc już od samego początku zagłębiać tajniki programowania.
Na rynku jest bardzo niewiele książek na temat kodowania skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym. Jeszcze trudniej znaleźć jest dobrą pozycję, która spełni oczekiwania chyba najbardziej wymagającego odbiorcy jaki może się trafić. Czy lektura „Hello Ruby” jest naprawdę warta uwagi?
Czytając „Hello Ruby”, a właściwie to oglądając – bowiem w tej książce więcej jest obrazków niż treści miałem bardzo pozytywne odczucia. Książka napisana jest całkiem przystępnym mało skomplikowanym językiem i wprowadza czytelnika w świat programowania przedstawiając realne sytuacje w których młoda osoba może bardzo łatwo się odnaleźć. Kolorowe ilustracje, które tak naprawdę zawierają więcej miejsca niż „suchy” tekst są bardzo dobrym pomysłem pomagającym zachować większą uwagę i przekazać więcej treści. Nie od dziś bowiem wiadomo, że obrazek jest wart więcej niż 1000 słów.
Podczas lektury „Hello Ruby” od początku do końca tak naprawdę śledzimy losy głównej bohaterki, młodej dziewczyny o imieniu „Ruby” i pomagamy jej w rozwiązywaniu przeróżnych historii. Na samym początku są to błahe problemy ale z biegiem czasu dochodzimy do rzeczy naprawdę ciekawych jak choćby pieczenie ciasta. Książka jest tak napisana, aby dzieci do których jest kierowana były skupione przez cały czas lektury i widziały postępy jakie robię z rozdziału na rozdział. Podczas czytania trafimy również na wiele innych interesujących postaci oraz praktyczne ćwiczenia które utrwalają poznaną wiedzę. Wszystko jest tak opisane aby maksymalnie wciągnąć czytelnika w niezwykły stworzony na potrzeby nauki świat w którym osadzona jest cała historia.
Pomimo tego, że jest to pozycja kierowana do bardzo młodego odbiorcy to porusza zagadnienia takie jak projektowanie algorytmów (algorytm mycia zębów) czy też debugowanie (szukanie błędów w istniejących programach). Taka forma jest znakomitym wprowadzeniem w późniejsze etapy nauki programowania.
Osobiście z całym przekonaniem mogę wszystkim zainteresowanym polecić książkę „Hello Ruby” dla swojego dziecka, po jej lekturze jestem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczony. Nie mam żadnych wątpliwości, że będzie to naprawdę bardzo dobry prezent, który pomoże w szybszym rozwijaniu się naszej pociechy.
Jeśli macie jakieś pytania związane z książką „Hello Ruby” to zapraszam do komentowania.
„Hello Ruby” kupicie w internetowym sklepie wydawnictwa Sierra Madre: www.sierramadre.pl.